17.12.09

Nové inteligentné koleso pre váš bicykel predstavilo MIT na konferencii o klimatických zmenách v Kodani.

Kodaňské koleso

Kodaňské koleso, ako tento vynález nazvali, zhromažďuje inak plytvanú energiu pri brzdení bicykla a využíva ju na pohon bicykla pri stúpaní alebo na rovinke. Koleso samé “zbadá”, kedy by pedálujúci potreboval pomoc a prácu mu uľahčí. Na rovinke vie koleso zvýšiť rýchlosť bicykla, nie však poháňať ho. Nabíjanie nie je potrebné.

Kodaňské koleso

Carlo Ratti, šéf MIT Senseable City Laboratory to nazval bicyklovaním 2.0.

Je to ako ‘Bicyklovanie 2.0’ — lacná elektronika nám umožňuje vylepšiť bicykle a spraviť z nich tak flexibilnejší systém, ktorý vychádza používateľovi v ústrety.

Inštalácia tohto kolesa je jednoduchá – systém je navrhnovaný tak, aby akémukoľvek bicyklu stačilo jednoducho vymeniť zadné koleso. Nič ďalšie nie je potrebné pripájať.

Kodaňské koleso

Tu by mohlo kodaňské koleso končiť, no dnes by to už asi nebolo ono. Koleso dokáže pomocou bluetooth pripojenia komunikovať s vašim iPhoneom a tak sledovať a zaznamenávať vašu rýchlosť, smer cesty, vzdialenosť a toto všetko odosielať na internet a na výmenu získavať dáta o premávke alebo úrovni smogu.

Tagy: bicykel, elektromotor, energia, kodanske+koleso, mit, pohon

Komentáre

16.12.09

Dizajnérske štúdio SchultzeWORKS sa nechalo inšpirovať televízorom z roku 1958, historickými písacími strojmi a steampunkom a vytvorilo počítač, na ktorom spustíte Windows 7.

Video

Philco PC from Dave Schultze on Vimeo.

Fotky

Philco PC

Philco PC

Philco PC

Philco PC

Jednoducho chuťovka!

Tagy: dizajn, pc, philco, pisaci+stroj, retro, schultze, sci-fi, steampunk, stroj, televizor

Komentáre

15.12.09

Oficiálna správa znie, že Google dal svojim zamestnancom testovať nové mobilné zariadenie na platforme Android. Zamestnanci sa vytešujú, že nový Google telefón je pekný.

Google Phone - Nexus One

Zariadenie má pre Google vyrábať HTC a pravdepodobne sa jedná o upravený model Passion. Teraz je už oficiálne, že nový telefón neponesie meno Google a bude sa volať Nexus One.

Telefón by sa mal dať od januára 2010 kúpiť odblokovaný, teda bez viazanosti k nejakému operátorovi (T-Mobile, AT&T a iPhone majú po chlebe) a keďže telefón už testujú zamestnanci Google dostalo sa von viacero neoficiálnych fotiek.

Nexus One - Google telefón

Nexus One - Google telefón

Nexus One je tenší než iPhone, údajne veľmi rýchly, beží na Snapdragon čipe, má OLED dotykový displej so super veľkým rozlíšením. Nemá žiadnu hardvérovú klávesnicu, no ak vás písanie nudí, môžete písať emaily alebo poznámky pomocou funkcie prevod hlasu na text. Nexus má “čudne” veľký foťák a dva mikrofóny – ten na zadnej strane má pomôcť eliminovať hluk okolia.

Fotky

Vďaka, Engadget.

Google Phone - Nexus One

Google Phone - Nexus One

Google Phone - Nexus One

Google Phone - Nexus One

Google Phone - Nexus One

Google Phone - Nexus One

Tagy: android, google, htc, mobil, nexus+one, passion

Komentáre [1]

15.12.09

No dobre, hodinky to možno nie sú až také neuveriteľné. Dnes už ľahko nájdete množstvo modelom náramkových hodininiek, ktoré vedia plniť funkciu digitálneho kompasu, výškomera, barometra a teplomera.

K2 Wristop

Na neuverenie je však skôr cena a tentokrát to nemyslím ironicky. Tieto hodinky K2 Wristop kúpite za € 13,72.

Okrem menovaných funkcií je možno podstatné spomenúť, že hodinky majú (celkom veľký) 2 palcový displej, bežia na jednu malú ploskú baterku, pri troche šťastia ich kúpite aj s držiakom, takže ich nemusíte nosiť iba na ruke a dokonca — na najbližších 12-24 hodín vám zabezpečia aj predpovedať počasia, ktorá sa sekne iba 1 zo 4 krát (výrobca uvádza presnosť 70-75%). To je snáď minimálne také dobré ako predpoveď v telke.

No nekúp to!

P.S.: Najlacnejšie poštovné na Slovensko na Chinavasion, kde je produkt dostupný vychádza na € 11,48.

Tagy: barometer, cina, hodinky, kompas, lacne, pocasie, predpoved, teplomer, vyskomer

Komentáre

11.12.09

Pre priaznivcov offroadu, majiteľov a fanúšikov Jeepov alebo iných drsňáckych dopravných prostriedkov je tu GPS navigácia, ktorá je jednoducho drsná:

GPS RT 300

Gumový vonkajší odev tejto značkovej Jeep navigácie nielen vyzerá ako terénna pneumatika, dobre reprezentuje značku Jeep, ale aj zdarne vzbudzuje pocit neohrozenosti a túžby po dobrodružstve. Čo je veľmi dobrá vlastnosť GPS navigácie. Výrobcovia budú iba veľmi radi, ked sa zákazníci s ich navigáciou nebudú báť vyraziť na cesty aj do úplného neznáma.

Vyraziť do neznáma s GPS RT 300 môžete už od niekedy v januári 2010 za približne 399 USD (270 EUR). Zatiaľ si môžete zohnať ten Jeep, aby vám ku navigácií nechýbal.

Pre vlastníkov Mercedesov, BMWčiek a iných luxusnejších automobilov dnes nič, prepáčte.

Tagy: auta, gps, jeep, navigacia, offroad, outdoor

Komentáre

Darth Vader Wii: Za $ 15 000 na eBayi?

11.12.09

Pokiaľ ste neplánovali kúpiť Wii alebo Wii s motívom Darth Vadera zo Star Wars teraz máte jedinečnú šancu!

Darth Vader Wii

Táto úžasné vyzerajúca konzola sa nedávno predávala na eBay za úžasných 15 000 amerických dolárov (cca 10 800 EUR), čo je teda naozaj, ale naozaj veľa.

Predajca tvrdil, že tieto Darth Vader zakázkové Wii existujú iba 4 a že ich používala spoločnosť LucasArts na propagáciu novej hry Star Wars: The Force Unleashed. Ajkeď sa na eBayi častokrát predávajú rôzne seriózne a drahé veci, tentokrát asi musela ostať veľká časť Star Wars fanúšikov iba riadne znechutená.

Ale kus to vyzerá byť pekný.

P.S.: Cenovo dostupnejšie asi budú Darth Vader žuvačky!

Darth Vader žuvačky

 • žuvačky via

Tagy: aukcia, darthvader, ebay, konzola, lucasarts, starwars, wii

Komentáre

10.12.09

Samozrejme, nikto vám nebráni, obdarovať môžete aj seba. Six Revisions však prichádza so zoznamom 25 nápadov na darčeky pre dizajnérov a developerov (väčšina však poteší aj geekov z iných kategórií), ktorý určite ocenia všetky priateľky či manželky ale možno aj priatelia, manželia, mamy alebo otcovia.

(Áno, tento článok máte nechať otvorený na počítači a na chvíľu sa vzdialiť, keď bude nablízku váš zúfalý obdaruvávajúci ;-)

Mne osobne sa veľmi páči napríklad papierový email ale určite by ma potešila aj The Smashing Book alebo nejaké gadgets.

No tu je celý zoznam, vyberte si sami:

Gadgets a pod.

Moleskine a Field Notes

Papierový email

Spinkovač bez spiniek

Tento zoznam nemusíte pri nákupe darov ale skriktne rešpektovať, ale držte sa ho v rámci logiky. To znamená, že telefón na platforme Android možno bude dobrý darček, keď nepreferujete iPhone, ale nie hocijaký vankúš nahradí vankúš, ktorý vyzerá ako ikonka Photoshopu.

Vankúše aplikácií

Online predplatné

Do magazínov, databáz a iných zaujímavých a bežne platených webov.

Len mi tak napadá, že dobrým darom môže byť aj webhosting. Mne ten môj už tiež pomaly končí.

Software

Super aplikácie pre web dizajnérov a developer. Samozrejme, iba pre Mac.

Čokoľvek si vyberiete, prajem šťastné sviatky a darčeky, ktoré potešia!

Tagy: darceky, geek, iphone, macbook, software, vianoce, web, webdesign, webdevelopment

Komentáre

9.12.09

Až dva roky tento blog mlčal. Medzitým sa na MacBook Air už aj zabudlo a na platforme Android nám už bežia telefóny. Len iPhone je tu stále.

Rozhodol som sa, že je čas priniesť to tu späť k životu. Veď gadgetov je stále dosť.

Gadgets roka 2009

V snahe dohnať aspoň to najzaujímavejšie z uplynulého času vyhlasujem súťaž, alebo lepšie, hlasovanie o TOP Gadgets roka 2009.

Ja sám sa už obzerám po vhodných kandidátoch a budem rád, ak prispejete aj vy.

Posielajte mi svoje námety, k názvu alebo nápadu priložte odkaz, odkiaľ to máte a pošlite mi to buď emailom na gadgets (zavináč) faster.sk alebo na to využite kontaktný formulár prípadne cez komentáre pod článkom.

Tagy: blog, gadgets

Komentáre

16.01.08

Apple na svojom MacWorld 2008 nesklamal a predviedol niekoľko horúcich noviniek. Tou najhorúcejšou a ako to už pri Apple aj býva zvykom, prevratnou, je MacBook Air. Jedinenčný, plnohodnotný, superľahký a najtenší notebook na svete. Tenší už nenájdete!

Pozrite si jedno motivačné video:

Technické špecifikácie

Čo všetko sa podarilo Appleu vopchať do najtenšieho notebooku? Je toho celkom dosť.

 • rozmery: výška 0,4–1,96cm, šírka 32,5cm, hĺbka 22,7cm
 • váha 1,36kg
 • 13.3’‘ širokouhlý displej s LED podsvietením
 • 1.8’‘ hard disk s 80GB alebo 64GB SSD
 • Intel Core 2 Duo – 1.6GHz (alebo 1.8GHz) – špeciálne upravené CPU – o 60% „zmešené“ oproti klasickému C2D
 • 2GB RAM
 • 45 wattový MagSafe, 1× USB 2.0 port, Micro-DVI výstup, Audio výstup, Wi-Fi 802.11n, BlueTooth 2.1 + EDR
 • viacprstový touchpad
 • podsvietená klávesnica
 • výdrž batérie 5 hodín
 • celohliníkové telo

Čo Apple vo svojom novom MacBook Air nepovažoval za potrebné?

 • optická mechanika – možné dokúpiť Superdrive za $99

A prečo? MacBook Air je wireless notebook. Nepotrebujete optickú mechaniku, ak si môžete filmy či hudbu stiahnuť priamo cez iTunes. Nepotrebujete optickú mechaniku, ak sa viete vzdialene pripojiť na akýkoľvek počítač v sieti (Mac či Windows) a používať jeho mechaniku. Optickú mechaniku nepotrebujete, ked si viete robiť zálohy systému cez Wi-Fi sieť.

Nielen supertenký

MacBook Air teda nie je rekordérom len vo svete hardvéru. Vychytávkou je napríklad viacbodový touchpad, požičaný z iPhoneu. Dvoma či troma prstami takto viete vykonávať jednoduché akcie, ako zmenšovanie náhľadov či veľkosti písma, prezeranie a otáčanie fotiek a pohyb tam a späť vo webovom prehliadači Safari.

Pozrite si oficiálne predstavenie MacBook Air:

Prototyp?

MacBook Air nie je žiaden prototyp, ani jeho ďalší vývoj nebude trvať dlhé mesiace. Predobjednať si ho viete už dnes a svoj MacBook Air môžete mať najskôr o dva týždne.

A cena? Od $1799 dolárov, t.j. približne 38 tisíc Sk. Toľko bežne vyhodíte aj za obyčajnejší notebook.

To sa teda zase Apple predviedol.

Tagy: apple, macbook, macbook-air, macworld, notebook

Komentáre [2]

15.12.07

Ťažko nájsť pravého Geeka, ktorý ešte nepočul o ThinkGeek.com. Aj na tomto blogu alebo na mojom blogu bol tento obchod spomenutý už niekoľkokrát. Ešte len minulý mesiac som v ThinkGeeku presviedčal, aby spustili zasielanie tovaru na Slovensko. Dnes už je zasielanie na Slovensko bezchybné…A mám to odskúšané!

Vybrať si zo širokej ponuky nie je problém. Len myslite na naše skromné peňaženky. Totižto cenu, ktorú vidíte treba pripočítať aj s cenou poštovného a colného konanie! Ale pekne postupne…

Po výbere tovaru, si treba vybrať Slovenskú republiku a už vidíte ceny poštovného. Na Slovensko UPS trošku drahšie ako DHL. Keď si porovnáte dobu doručenia pri týchto programoch, obe sú zhruba rovnaké. Tak som si teda vybral DHL a platil som cez PayPal.

Ak po zaplatení ešte rýchlo chcete zmeniť čosi v svojej objednávke….nedá sa, zbytočne píšete na akýkoľvek support. Ten Vám len odkáže, že objednávka je už v sklade.

Pri objednávke v sobotu mi prišlo potvrdenie odoslania zásielky v utorok. V prípade utorku v piatok. Tu to záleží asi od viacerých faktorov. No s emailom o potvrdení zásielky Vám pride číslo zásielky v DHL. To potom na stránkach DHL zadáte a vidíte priebeh zásielky

Približne o dva pracovné dni po odoslaní potvrdenky o zaslaní Vás budú z doručovacej spoločnosti kontaktovať. Je treba sa dohodnúť na platbe colného dhlu a popísať obsah zásielky. Účet spoločnosti DHL je v UniCredit banke. Ak nemôžete zaplatiť priamo vkladom na ich účet alebo z tej istej banky, môžete si doručenie oneskoriť až o dobu vnútroštátneho bankového prevodu, čo je až do 48 pracovných hodín. Celkovo zasielanie colného dlhu na účet spomaľuje doručenie zásielky a preto odporúčam colný dhl v hotovosti.
Čo sa týka popísania obsahu, poviem Vám niektoré veci sa na colné konanie popisujú dosť tažko. :)) Ale veď…vyskúšajte si.

No a potom si zásielku už len prevziať.

Ako správny Slovák Vám eśte prinášam dva spolu kombinovateľné kupóny na zľavu a to…
Ak nakúpite nad 40Dolárov a zadáte kupón 7LBB získate ovládač, ktorým môžete ovládať akýkoľvek televízor zadarmo a kupón LOLCAT, ktorý odpočita 5Dolárov.

Veľa štastia pri nákupoch na ThinkGeek

ThinkGeek.com

Autor článku: Peter Šoltés

Komentáre [1]

Fastr je blog o technologických novinkách, malých šikovnostiach a hračkách nielen pre mužov. Gadgets.

RSS ikonka RSS článkov z Fastr
Twitter Fastr na Twitteri
RSS ikonka Máte tip na článok?

Najnovšie článkyZaujímavé odkazy